Rácz Zsuzsi hosszú éveken át harcolt a testsúlyával, gyakran drasztikus módszerekkel próbálkozott, hogy megszabaduljon a feleslegtől. Bár rövid távon sikerült elérnie a kívánt eredményt, a leadott kilók mindig visszatértek. Ma már azonban pontosan tudja, mire van szüksége a szervezetének, és hogyan alakítsa étrendjét az igényei szerint. Az ő története sokak számára inspiráló lehet.
A kezdetekkor Zsuzsi is sokféle csodaszert és szigorú diétát kipróbált a súlyvesztés érdekében. Az igazi felismerés akkor jött el számára, amikor rájött, hogy a fogyás valójában egyszerűbb, mint ahogy korábban gondolta.
A fogyókúrás próbálkozásai során Zsuzsi számos nehézséget leküzdött, mire megtalálta az ideális életmódot. A változások folyamata nem volt könnyű, de végül sikerült elérnie céljait.


"Körülbelül 16 évesen kezdődött a hízás folyamata" – emlékszik vissza Zsuzsi. Akkoriban kevés információ állt rendelkezésre a kalóriadeficitről vagy az energia-egyensúlyról, és a családjuk étkezési szokásai sem segítettek.
A családjában megszokott volt a cukros üdítők és a magas szénhidráttartalmú ételek fogyasztása. Bár a szénhidrátok fontosak, a finomított és nagy mennyiségben bevitt szénhidrátok okozzák a problémát.
Az évek során Zsuzsi gyakran küzdött azzal, hogy a megfelelő étkezési szokásokat kialakítsa. Volt időszak, amikor csak az volt a lényeg, hogy tele legyen a gyomruk, nem pedig az, hogy egészségesen étkezzenek. 28 éves korában egészségügyi okokból kezdett el fogyni, bár a terhesség során visszajöttek a kilók.
A fiaim most 14 és 12 évesek. Korábban hittem azoknak a tévhiteknek, hogy amit a nő kíván, arra szüksége van a babának, vagy hogy a szoptatás alatt nem lehet mozogni, mert elmegy a tej. A második fiam két éves korában kezdtem újra sportolni, mert már nem féltem a szoptatás miatt.
Zsuzsi drasztikus diétával és sporttal sikeresen lefogyott, és ezt évekig fenntartotta. Ám amikor ülő munkát kezdett végezni, a súlya ismét növekedni kezdett, annak ellenére, hogy hetente nyolcszor is sportolt.


"Nem értettem, hogy történhet, hiszen hetente nyolcszor sportoltam" – mondja Zsuzsi a Fanny magazinnak. Gyakran a hormonokat vagy az életkorát okolta a hízásért, de ezek nem írják felül az energia-egyensúly törvényét.
Az étkezési szokásait is újra kellett gondolnia. "Szimplán azért híztam, mert többet ettem, mint amit felhasználtam. Azt hittem, hogy mogyoróvajból bármennyit ehetek, és hogy a mindennapos cukormentes csokoládé fogyasztás is rendben van."
Egyik barátnője, Cherestes Noémi, aki táplálkozástudományt tanult, segített neki felismerni a hibákat. Tavaly májusban kezdtek együtt dolgozni, és Zsuzsi étrendjét azóta is folyamatosan alakítják a tapasztalatok alapján.
Zsuzsi heti három alkalommal végez súlyzós edzéseket, és emellett úszik, fut, pilatesezik és jógázik. Az étrendjét saját maga állítja össze, és nagyra értékeli a megszerzett tudást.
"Nagyon hálás vagyok azért a tudásért, amit kaptam" – vallja. Az interneten sok ellentmondó információ kering, de ő már tudja, hogyan alakítsa étrendjét az aktuális igényeinek megfelelően. Ez hatalmas önbizalmat ad neki.
Fél év alatt úgy sikerült fogynia, hogy zsírból ment le a felesleg, és nem izomból. "És az is nagyon jó érzés, hogy követendő példa lehetek a gyerekeim számára…"
Zsuzsinak nagy kihívás volt, hogy mindennap főzzön magának. "Sokkal könnyebb és egyszerűbb volt kivenni a fagyasztóból a pizzát, vagy bedobni a mikróba egy félkész ételt" – meséli. Az elején elmondta Noéminek, hogy nem hajlandó hosszú időt tölteni a konyhában.
Noémi által összeállított receptek egyszerűek és gyorsan elkészíthetők, ezért Zsuzsi örömmel készíti el őket. Az étrendjében olyan alapanyagok szerepelnek, mint a zöldségek, gyümölcsök, húsok, halak és tejtermékek. Az egyénre szabott, jól összeállított étrend fontossága így még inkább nyilvánvalóvá vált számára.