Titokzatos mélységek: 20 milliárd tonna élet rejtőzik a Föld belsejében!
A Föld mélyén rejtőző, ismeretlen világot tártak fel a kutatók, amely tele van meglepetésekkel. A Deep Carbon Observatory kutatása során egy hatalmas, eddig ismeretlen ökoszisztémát fedeztek fel, amely lenyűgözte a tudományos közösséget.
A tudósok becslése szerint a föld alatti élővilág biomasszája meghaladja az emberiségét, és több milliárd tonnát tesz ki. Ez az ökoszisztéma, amely több milliárd köbkilométeres térfogatot foglal el, olyan mélységben található, ahol korábban elképzelhetetlen volt az élet jelenléte.

A föld mélyén, akár 5 kilométeres mélységben is találhatók mikroorganizmusok és baktériumok, sőt, még fonalférgek is élnek ott. Ezek az élőlények különbözőképpen alkalmazkodtak a sötét és kietlen környezethez.
Az élet mélységei
A felszíni és a föld alatti élőlények közötti hasonlóságok ellenére a mélyben élők különleges módon nyerik energiájukat. Mivel nem férnek hozzá a napfényhez, szervetlen anyagok oxidálásával tartják fenn magukat, így a környező kőzetek szolgálnak számukra energiaforrásként.


A föld alatti élőlények élete lassú és hosszan tartó. Energiájukat főként a sejtjeik helyreállítására fordítják, nem pedig szaporodásra. Ezek az organizmusok úgynevezett "zombi" üzemmódban élnek, mely során az idő szinte megáll számukra.
„Néhány „zombi” élete évezredekig tart” – mondja Rick Colwell, az Oregoni Állami Egyetem (Oregon State University) mikrobiológusa. – „Rendkívül lassan telik – mint egy lassított filmben. Igazából semmi sem zavarja őket. Legfeljebb a földrengések vagy a tektonikus mozgások.”

Felfedezés és kutatás
A föld alatti élet felfedezésére mélyfúrásokat alkalmaztak, amelyek tíz éven át zajlottak, mind a szárazföldön, mind a tengerfenéken. Ennek eredményeként egy teljesen új ökoszisztéma tárult fel. A kutatók most próbálják megfejteni a mélyben rejtőző titkokat.
A kutatók kíváncsiak arra, hogyan terjednek ezek az élőlények a sziklák között, és hogy miért hasonló a különböző kontinensek alatti élet. Lehetséges, hogy a föld alatti világ egykor egységes volt, de a kontinensek vándorlása miatt elkülönült.


Felmerül a kérdés, vajon az élet a Földön a mélyből indult-e el, és onnan emelkedett a felszínre, vagy éppen ellenkezőleg, a felszínről ereszkedett a mélybe. Ezek a kérdések továbbra is válaszra várnak.
A tudósok arra is kíváncsiak, hogyan szaporodnak ezek az élőlények. Elképzelhető, hogy megjelenésük után évmilliókig változatlanok maradnak, vagy valamilyen módon képesek alkalmazkodni a változó körülményekhez?
Az életet nem a legalkalmasabb környezetben találták meg, ami reményt ad arra, hogy más bolygókon is lehetnek hasonló körülmények között élő mikroorganizmusok. Azonban ahhoz, hogy ezt megtudjuk, el kell jutnunk például a Marsra, és mélyfúrásokat kell végeznünk.


Valószínűleg még évtizedek kellenek ahhoz, hogy többet megtudjunk ezekről az élőlényekről, de már most növekedett annak az esélye, hogy a földi élet nem egyedülálló a világegyetemben.
