Az étrend-kiegészítők gyakran az egészség megőrzésére irányulnak, ám túlzott fogyasztásuk káros következményekkel járhat. Bizonyos vitaminok és ásványi anyagok helytelen adagolása különösen veszélyes lehet, ezért fontos a mértékletesség.
Baibing Chen neurológus, ismertebb nevén Dr. Bing, a TikTok platformon hívta fel a figyelmet három étrend-kiegészítő veszélyeire. A szakértő szerint ezek mértéktelen fogyasztása súlyos egészségügyi problémákhoz vezethet, ahogy azt a BBC is közölte.

A D-vitamin fontos szerepet játszik a kalcium és foszfát szabályozásában a szervezetben, így hozzájárul a csontok és izmok egészségéhez. A szakértők javasolják, hogy különösen az őszi-téli időszakban, amikor kevesebb a napfény, pótoljuk a D-vitamint táplálék-kiegészítők formájában.
A túlzott D-vitamin bevitel azonban kalcium felhalmozódást okozhat a vérben, amely zavartságot, fáradtságot és depressziót is eredményezhet. Felnőttek számára napi 10 mikrogramm az ajánlott mennyiség, csecsemők esetében pedig 8,5-10 mikrogramm.
Az A-vitamin, más néven retinol, az immunrendszer működésében és a látás javításában játszik szerepet. A 19-64 év közötti felnőttek számára napi 700 mikrogramm a férfiaknak és 600 mikrogramm a nőknek ajánlott.
Az A-vitamin túladagolása, mivel zsírban oldódik, a májban felhalmozódik. Ez fejfájást, homályos látást és súlyos esetben látásvesztést is okozhat. A napi 1,5 mg feletti hosszú távú fogyasztás pedig növeli a csonttörések kockázatát.
A cink fontos szerepet játszik az enzimek képződésében és a sebgyógyulásban, de mértéktelen bevitele gátolhatja a réz felszívódását. A cink túladagolása vérszegénységhez és a csontok gyengüléséhez vezethet.
A cink szükséges mennyisége férfiaknál napi 9,5 mg, míg nőknél 7 mg. Azonban a hosszan tartó magas bevitel rézhiányt okozhat, ami myeloneuropathiához vezethet, olyan tünetekkel, mint a zsibbadás és a mozgási nehézségek.